Drenaż rozsączający jest końcowym elementem systemów oczyszczania ścieków, umożliwiającym efektywne odprowadzanie oczyszczonych wód do gruntu. Kompletny zestaw drenażowy składa się ze studzienki rozdzielającej, do której doprowadzone są rury drenarskie (perforowane) zakończone kominami wentylacyjnymi (wywiewkami). Ścieki przepływające przez kolejne warstwy filtracyjne żwiru i piachu, ulegają rozkładowi w procesach biologicznego utlenienia, przy udziale mikroorganizmów. Ta metoda utylizacji ścieków bytowych jest całkowicie nieinwazyjna dla środowiska naturalnego.
Przed montażem drenażu rozsączającego należy dokładnie sprawdzić warunki gruntowe - określić przepuszczalności gruntu oraz poziom wód gruntowych. Długość rur drenażowych przy gruntach dobrze przepuszczalnych powinna wynosić minimum 8 mb w przeliczeniu na osobę, 12 mb na osobę przy gruntach średnio przepuszczalne do 16 mb na osobę - przy gruntach słabo przepuszczalnych.
Odległość między nitkami drenażu powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m. Maksymalna długość jednej nitki nie powinna przekraczać 20 m. Zalecany spadek 1% (1 cm na 1 m długości).
Drenaż rozsączający należy instalować na głębokości od 50 do 80 cm, z zachowaniem minimalnej odległości 1,5 metra od poziomu wód gruntowych. Spełnienie tych wymagań gwarantuje, że system drenażu będzie działał poprawnie, a oczyszczone wody będą w pełni wchłaniane przez grunt, co zapewni trwałość i skuteczność systemu.
Teren, na którym ułożony jest drenaż powinien być bezwzględnie wyłączony z ruchu pojazdów. Nie wolno również sadzić na tym obszarze roślin z rozwiniętym systemem korzeniowym, ponieważ mógłby on uszkodzić instalację.