Przepisy prawa nakładają na każdego właściciela nieruchomości obowiązek przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. W przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest niemożliwa należy na posesji zainstalować zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych bądź przydomową oczyszczalnie ścieków.
Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi ścieki przed wprowadzeniem ich do wód lub ziemi muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce w celu ich oczyszczenia. Ma to na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko oraz zdrowie ludzkie, gdyż ścieki są siedliskiem drobnoustrojów, również tych niebezpiecznych dla życia. Do niedawna jedynym sposobem usuwania ścieków z posesji było stosowanie zbiorników bezodpływowych, czyli szamb. Rozwiązanie to wymaga usuwania nieczystości wozami asenizacyjnymi, tak często, aby nie dopuścić do przepełnienia zbiornika, a w konsekwencji wylewania ścieków na własne podwórko (jeżeli taka sytuacja nastąpi, właściciel nieruchomości popełnia wykroczenie, które podlega karze grzywny do nawet 5000 zł). Stale rosnące koszty unieszkodliwiania i odprowadzania ścieków coraz częściej skłaniają do rezygnacji z tej metody, na rzecz tańszych, mniej uciążliwych i bardziej ekologicznych rozwiązań.
Alternatywą są cieszące się coraz większym zainteresowaniem przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ich celem jest unieszkodliwienie ścieków w miejscu produkcji, a następnie odprowadzenie oczyszczonych ścieków przy pomocy układu drenażowego.
I. Drenażowe oczyszczalnie ścieków
Oczyszczalnie drenażowe GERWAL - oferta
W tradycyjnych, drenażowych oczyszczalniach ścieków, proces oczyszczania ścieków przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie (tzw. beztlenowym) następuje wstępne oczyszczenie ścieków. Zanieczyszczenia cięższe od wody opadają na dno (sedymentują) i ulegają rozkładowi w procesie fermentacji beztlenowej, lżejsze wypływają na powierzchnię i tworzą kożuch (flotują). W wyniku zachodzących procesów usuwane są ze ścieków przede wszystkim zanieczyszczenia pływające i zawiesiny, jak również związki organiczne. Następnie podczyszczone nieczystości przepływają przez filtr do drugiego etapu oczyszczania, który odbywa się w drenażu rozsączającym. Na tym etapie wykorzystywany jest naturalny proces tlenowy, polegający na biochemicznym rozkładzie zanieczyszczeń przy pomocy bakterii.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem to idealne rozwiązanie w miejscach, gdzie występują dogodne warunki gruntowe. Warunkiem ich montażu jest to, aby grunt był przepuszczalny, a poziom wód gruntowych odpowiednio niski.
II. Biologiczne oczyszczalnie ścieków SBR
Oczyszczalnie SBR GERWAL - oferta
W przypadku kiedy montaż tradycyjnej oczyszczalni drenażowej jest niemożliwy np. z powodu małej powierzchni działki, wysokiego poziomu wód gruntowych czy warunków glebowych - zasadne staje się zastosowanie oczyszczalni biologicznej typu SBR.
Technologia SBR oparta jest na sekwencyjnych reaktorach, w których proces oczyszczania zachodzi cyklicznie. Ścieki są przejściowo magazynowane, a następnie partiami poddawane biologicznemu oczyszczaniu. Cykl oczyszczania trwa około 6 godzin i przeprowadzany jest 4 razy na dobę.
Komora pierwsza zbiornika służy jako bufor, osadnik wstępny i zbiornik osadowy. Z niej mechanicznie podczyszczone ścieki zostają przepompowane (za pomocą podajnika powietrznego) do drugiej komory - reaktora SBR - gdzie za pomocą osadu czynnego następuje oczyszczanie biologiczne i sedymentacja zawiesiny. Napowietrzanie dostarcza tlenu dla mikroorganizmów osadu czynnego, które skutecznie rozkładają zanieczyszczenia. Zanim oczyszczona woda opuści oczyszczalnię musi zostać oddzielona od osadu czynnego. Proces ten odbywa się podczas fazy spoczynku bez napowietrzania. Płatki osadu czynnego sedymentują na dno zbiornika i tworzy się strefa wody czystej. Z tej strefy oczyszczona woda zostaje wypompowana za pomocą pompy mamutowej do studzienki rozdzielającej, a następnie odprowadzana jest do systemu rozsączającego.